Párová terapie

Image-2-1024x575

Párová terapie pomáhá porozumět a nahlédnout na celkové fungování vztahu, umožňuje uvědomění a přijetí skutečných potřeb obou partnerů. Jednotlivá setkání poskytují bezpečí pro vyjádření pocitů, obav a přání obou partnerů, a to především těch, které jsou z nějakého důvodu obtížně sdělitelná v běžném soužití.

Na rozdíl od individuální terapie, kde je zaměřena pozornost především na prožívání a potřeby jednoho klienta, je v párové terapii v ohnisku zájmu vztah. Terapeut zde působí jako prostředník komunikace mezi partnery, pomáhá jim identifikovat příčiny konfliktů a hledat způsoby jejich řešení, dává možnost nahlédnout na vztah z různých perspektiv a přináší tak možnost lépe vidět, co se v daném vztahu skutečně děje a odehrává. Párová terapie také často pomáhá odlišit osobní obtíže jednotlivých partnerů od konfliktů, které vznikly v páru.

Partnerské soužití zahrnuje velké množství zkušeností, prožitků a očekávání, které si partneři nesou ze své minulosti a to ať z původní rodiny, nebo ze vztahů předcházejících. Tyto zkušenosti z minulosti jsou více či méně vědomě přinášeny a promítány do dalších vztahů, což přináší jednak jejich obohacení, ale může to být i zdrojem nepochopení, zraňování druhého a následného zklamání z aktuálního vztahu.

Při párové terapii není nikdo obviňován ani souzen, cílem je společné porozumění tomu, co se děje, objevování cesty vedoucí k vyhovujícímu tvaru a funkční podobě vzájemného soužití pro oba partnery.

Párová terapie napomáhá k zlepšení vzájemných vztahů a k respektu jednoho partnera k druhému. Sama o sobě však nemůže zabránit možnému rozchodu. Pokud se partneři rozhodli pro rozchod, může být párová terapie dobrým nástrojem pro zpracování silných emocí objevujících se v souvislosti s rozchodem. V případě, že jsou v rodině přítomné děti, pomáhá i ve zmírňování dopadů na ně. Podporuje partnery v jejich rodičovské roli a k vzájemnému respektování této role.

Práce v párové terapii umožňuje také naučit se novým dovednostem, ty se týkají především vzájemné komunikace. Pro mnohé partnery je možnost hovořit o svých problémech otevřeněji a bez obav z hodnocení novou a přínosnou zkušeností. Také schopnost řešit konflikty a střety bez zbytečného obviňování a vzájemného zraňování je pro oba partnery často nová a úlevná.

Důležitá pro párovou terapii je motivovanost obou partnerů, nebo v počátku alespoň ochota do párové terapie vstoupit a postupně zjišťovat, jak a k čemu může být práce v terapii dobrá. Párová terapie je určena pro všechny páry, bez ohledu na to, jak dlouho spolu žijí, jestli jsou oddáni či jakého jsou pohlaví nebo vyznání.

 

Některá z dalších témat, která je možná řešit v párové terapii:

 • Neshody a nespokojenost v partnerství
 • Konflikty a hádky
 • Nevěra jednoho z partnerů
 • Potíže s intimitou a potíže se sexem
 • Neshody ve výchově dětí
 • Nefungující komunikace
 • Odcizení ve vztahu
 • Hledání smyslu, proč spolu být

Aktuality

 • 14.2.2024

  Sdělení stávajícím klientům od 1. 3. 2024 dochází ke zvýšení ceny za terapii.

  Novým klientům jsou účtovány sazby podle Ceníku. 

 • 24.1.2024

  Zdravotní pojišťovny VZP, ČPZP, RBP, ZPMV, OZP a ZP Škoda poskytují příspěvek v preventivním programu duševního zdraví. Více informací viz CENÍK.

Kontaktujte mě

Fügnerova 11, Moravská Ostrava a Přívoz

peckovali@gmail.com

+420 737 689 385

Najdete nás